Na czym tak naprawdę polega praca fotografa?
Czy zdarzyło Ci się usłyszeć od rodziny lub znajomych: "A po co Ci ten fotograf? Telefonem sobie zrób!"
No właśnie... Po co ten fotograf?? ;) Co robi fotograf, żeby zdjęcia były TAAAKIE,  a nie takie sobie...
Praca fotografa (choć z pewnością nie ona jedna) jest trochę jak góra lodowa. Co jest widoczne dla klienta? Mniej więcej to: fotograf poświęca 2 godzinki na pstrykanie zdjęć, potem długo milczy, a potem chce za to dużo pieniędzy ;) A "od kuchni" to nie do końca tak wygląda... Czym tak naprawdę zajmuję się jako fotograf, abyś otrzymał/a piękne zdjęcia?
INSPIRACJE I POMYSŁY - przygotowuję się do każdej sesji, szukając inspiracji i dopasowując się do potrzeb Klienta oraz aktualnych okoliczności (pory roku, miejsca wykonania zdjęć, rodzaju sesji etc.)
SPRZĘT - przed i po wykonaniu zlecenia przygotowuję sprzęt (własny lub np. wypożyczam/zwracam wyposażenie dobrane specjalnie do danej sesji)
FORMALNOŚCI - przygotowuję umowę, zgody na wykorzystanie wizerunku i inne niezbędne formalności
ZROBIENIE ZDJĘĆ - wykonuję zdjęcia podczas sesji / reportażu (to tylko mała część czasu, jaki poświęcam na całe zlecenie)
SELEKCJA - dokonuję wstępnej selekcji wykonanych zdjęć, wybierając może 10% materiału do pokazania klientowi, uprzednio wstępnie przygotowując zdjęcia do wyboru przez klienta (wstępna obróbka)
PRZEKAZANIE ZDJĘĆ - wgrywam zdjęcia na specjalnie założone dla Klienta konto w systemie internetowym służącym do współpracy z Klientem i przygotowuję (personalizuję) to konto dla danego Klienta
OCZEKIWANIE - męczę Klienta o wybór zdjęć do retuszu ;)
RETUSZ - największa część pracy: wykonuję staranną obróbkę i retusz każdego zdjęcia wybranego przez Klienta
PAMIĄTKI - przygotowuję specjalne pamiątki po sesji: odbitki, albumy, obrazy na ścianę itd.
ROZLICZENIA - rozliczam się z Klientem, swoimi ew. podwykonawcami i z fiskusem
SZKOLENIA - nieustannie się doszkalam i rozwijam, aby zapewnić Tobie coraz wyższą jakość zdjęć
PROMOCJA - aktualizuję swoje portfolio, prowadzę działania promocyjne w mediach społecznościowych, na różnych portalach etc.
i wiele, wiele innych czynności, które wykonuję, aby móc legalnie i efektywnie zajmować się fotografią jako swoją pracą zawodową.
Co składa się na koszt sesji lub reportażu?
Cena, którą usłyszysz za sesję, to nie tylko koszt dwóch godzin "pstrykania zdjęć" podczas naszego spotkania. Na tę cenę składa się wiele innych kosztów, które fotograf ponosi, aby przygotować dla Ciebie piękne zdjęcia:
- koszty sprzętu fotograficznego i komputerowego,
- koszty oprogramowania: programów graficznych, systemu do współpracy z klientem (u mnie Zalamo), utrzymania portfolio na serwerach internetowych,
- czas: dojazdu/powrotu, samego wykonywania zdjęć, wstępnej selekcji i obróbki, retuszu (największa część czasu), obsługi technicznej (wgrywania na serwer, przekazywania klientowi itp.), zlecania wykonania odbitek i pamiątek w laboratorium fotograficznym, dopełnienia formalności, asystowania Klientowi podczas dokonywania wyboru zdjęć, etc.
- koszt ew. wynajmu studia / lokalu oraz wyposażenia
- koszt ew. współpracy - z wizażystą, retuszerem, drugim fotografem lub asystentem
- koszt wykonania odbitek i innych pamiątek
- koszt ew. dalszego dojazdu
- koszt udzielenia licencji lub przekazania majątkowego prawa autorskiego Klientowi
- koszt prowadzenia księgowości, działań promocyjnych
- koszt doskonalenia zawodowego
- podatek
Jak widzisz, trochę tego jest, jak w każdej innej działalności, której na ogół widzimy wierzchołek góry lodowej. A jak jest w Twoim zawodzie? Ile widzą Klienci lub szef, a ile pracy naprawdę musisz wykonać?
Back to Top